Νίκη και 2η θέση (photostory)

Η Ένωση επικράτησε με 2-0 του Παναιτωλικού στο ΟΑΚΑ, πετυχαίνοντας την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της. Το e-filadelfeia βρέθηκε στο Ολυμπιακό στάδιο και σας μεταφέρει τον «παλμό» της αναμέτρησης…

IMG_20151129_150844Η ΑΕΚ νίκησε τον Παναιτωλικό στο ΟΑΚΑ με 2-0 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Super League 2015-16. Ο   Γιάκομπ Γιόχανσον και ο Βαγγέλης Πλατέλλας πέτυχαν τα γκολ της νίκης.

Οι ενδεκάδες του αγώνα:

IMG_20151129_141126Η ομάδα του Γκουστάβο Πογιέτ παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο με το 4-3-3 και ήδη από το Α’ ημίχρονο ήταν η κυρίαρχη του αγώνα, έχοντας μερικές πολύ καλές ευκαιρίες με Αραβίδη, Γιόχανσον και Μπαρμπόσα.

Στο 44ο λεπτό οι «κιτρινόμαυροι» ξεκλείδωσαν την άμυνα της ομάδας του Αγρινίου, με στημένη φάση. Κόρνερ από την δεξιά πλευρά του γηπέδου, κεφαλιά του Γιόχανσον και 1-0.

Στο β’ μέρος, το παιχνίδι κύλησε στο ίδιο μοτίβο. Ο δικέφαλος είχε την κατοχή και ο Παναιτωλικός δεν απείλησε ουσιαστικά.

IMG_20151129_160523Στο 74ο λεπτό και μετά από ωραία προσπάθεια του Τζεμπούρ, ο Πλατέλλας με προβολή πέτυχε το 2-0 σφραγίζοντας ουσιαστικά τη νίκη της Ένωσης.

Στο 89ο λεπτό ο Τζεμπούρ κέρδισε πέναλτι, μετά από μαρκάρισμα του Μάκου. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πέτρος Μάνταλος. Ο τερματοφύλακας της ομάδας του Γιάννη Μαντζουράκη Κυριακίδης με πολύ ωραία απόκρουση, απεσόβησε το 3-0.

Στο γήπεδο βρέθηκαν περίπου 7.000 θεατές.