4άρα και πάλι πρωτοπόρος ο δικέφαλος!

Επιβλητική νίκη, με πολύ ωραίο ποδόσφαιρο για την ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ μέσα στο Αγρίνιο…

Σε ένα καταιγιστικό πρώτο 35λεπτο η ΑΕΚ είχε κλασικές ευκαιρίες, γκολ στο 6′ με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Τάσου Μπακασέτα, δοκάρι με τον ίδιο παίκτη και ένα δεύτερο γκολ στο 35 με εκτέλεση πέναλτι του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλο μετά από ανατροπή του Μπακασέτα που ήταν σαφώς ο πρωταγωνιστής του Α’ μέρους για τους κιτρινόμαυρους.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον καλύτερο τρόπο και τέρμα του Σέρχιο Αραούχο στο 45′. Όμως η καλοκουρδισμένη μηχανή του Μανόλο Χιμένεθ δεν σταμάτησε εκεί. Πέτυχε ακόμη ένα τέρμα στο 60ο λεπτό με άπιαστο σουτ του Έλντερ Λόπες, έπειτα από εξαιρετική ομαδική ενέργεια…

Το μόνο που κατάφερε ο Παναιτωλικός ήταν να μειώσει σε 1-4 στο 68′ με πέναλτι του Μοράρ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κυριακίδης, Μιχάι, Ροντρίγκες, Μύγας, Λουίς Ρότσα, Μπεχαράνο, Μάρκος Πάουλο, Μάζουρεκ, Ντίας, Μοράρ, Ρόσα (46’ Κλέσιο)

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Γκάλο, Κονέ, Γαλανόπουλος, Μπακασέτας (52’ Μασούντ), Λιβάγια, Χριστοδουλόπουλος (60’ Λόπες), Αραούχο (71’ Γιακουμάκης)