2ο μουσικοχορευτικό οδοιπορικό

deltio typou

Ο Δήμος Φιλαδέλφειας-Χαλκηδόνος σας καλεί στο 2ο ΜΟΥΣΙΚΟΧΟΡΕΥΤΙΚΟ ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 10,11,12 Ιουνίου 2016, ΩΡΑ ΕΝΑΡΞΗΣ 20:00 ΠΑΡΚΟ ΓΙΩΡΓΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗΣ (πρώην στρατιωτικό εργοστάσιο)

Το 2ο μουσικοχορευτικό οδοιπορικό στην ελληνική παράδοση είναι πλέον θεσμός. Εφέτος δίνουμε την ευκαιρία στους συλλόγους της πόλης μας να παρουσιάσουν δημόσια τη δράση τους και να αναδείξουν αυθεντικά την μουσικοχορευτική κληρονομιά κάθε περιοχής. Υποδεχόμαστε χορευτικές ομάδες και συλλόγους Δήμων της Αττικής και της ευρύτερης περιφέρειας. Κλείνουμε πανηγυρικά τη χρονιά των τμημάτων παραδοσιακών χορών του Δήμου.
Ευχαριστούμε τους συλλόγους και τους φιλοξενούμενους Δήμους για τη συμμετοχή τους, όλους τους μαθητές των χορευτικών και κυρίως, τους δασκάλους που, με τον ξεχωριστό χαρακτήρα τους ποιούν ήθος και κρατούν ζωντανή την παράδοση, την εμπλουτίζουν και μπολιάζουν τη νέα γενιά με αρχές και αξίες.

Χορεύω σημαίνει αισθάνομαι.

Ο χορός είναι τελετή, συμμετοχή. Στους παραδοσιακούς χορούς δεν είσαι ποτέ μόνος. Πιασμένοι οι χορευτές χέρι-χέρι, χορεύουν σε κύκλο ή αντικριστά και τραγουδούν το τραγούδι όπως το άκουσαν, όπως το έμαθαν από στόμα σε στόμα, από γενιά σε γενιά. Έτσι γινόμαστε κοινότητα με ταυτότητα, που βρίσκει την έκφρασή της στους χορούς και τα τραγούδια. Σαν αυτά που θα πούμε και θα χορέψουμε.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 10 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016

1. Σύλλογος Πλατανιωτών Δράμας
Χορεύει η Χορευτική Ομάδα του Δήμου
Διδασκαλία: Κώστας Θεοχάρης
ΘΡΑΚΗ
• ΣιχτίρΧαβασί (Σούστα)
• Χασαπιά
• Αδερφική αγάπη (Ντρίστα)
• Απόψε είναι σειήσματα – Γαϊτάνι – Κ(ου)λουριαστός
• Συρτός συγκαθιστός

2. Σύλλογος Ρουμελιωτών Ν. Φιλαδέλφειας –Ν. Χαλκηδόνας « Ο Αθανάσιος Διάκος »
Χορεύει το « Κέντρο Τέχνης »
Διδασκαλία: Παναγιώτης Παπαγεωργίου
• ΚαγκέλιΛιβανατέικο – Να χα ένα ταχυδρόμο
• Νταρσά
• Χελιδονάκι
• Τσάμικο
• Ντο τα πρες

3. Σύλλογος Κρητών Ν. Φιλαδέλφειας – Χαλκηδόνος
Χορεύει ο Λαογραφικός Χορευτικός Σύλλογος
« ο Κόκκινος Μύλος»
Διδασκαλία: Αχιλλέας Νταγιάντας
• Λαζώτης
• Ζερβόδεξιος
• Πεντοζάλης
• Συρτός Χανιώτικος
• Μαλεβιζιώτης
• Σούστα

4. Σύλλογος Κερκυραίων Φιλαδέλφειας – Χαλκηδόνας « Ιωάννης Καποδίστριας»
Χορεύει ο Σύλλογος Επτανησίων Αγίας Παρασκευής
«Τα Ιόνια»
Διδασκαλία: Μανώλης Παπαδομαρκετάκης
• Εμαραθήκαν τα κλαδιά ( Συρτός Λευκίμης )
• Αη – Γιώργης
• Κορακιανίτικος
• Ρούγα ( Κερκυραϊκός )

5. Σύλλογος Ποντίων Νέας Φιλαδέλφειας
« Δημήτριος Υψηλάντης»
Διδασκαλία: Στέφανος Σιδηρόπουλος
• Τικ μονόν, Πάλτσανας ,Τικ Διπλόν, Τόνγια, Τρομαχτόν
• Ανεφορίτσα, Καλόν Κορίτς, Παπόρ, Σερανίτσα
• Τρυγώνα Τραπεζούντας, Τρυγώνα Ματσούκας
• Σέρρα
• Κότσαρι

6. Σύλλογος Ηπειρωτών Ν. Φιλαδέλφειας – Χαλκηδόνας
Χορεύει ομάδα ενηλίκων του Δήμου
Διδασκαλία: Γιάννης Ζυγογιάννης – Κώστας Θεοχάρης
• Εμπάτε αγόρια στο χορό
• Άσπρο τριαντάφυλλο κρατώ
• Καπέσοβο
• Μπαζαργκάνα
• Μπεράτι – Πωγωνίσιο
• Παραμυθιά – Νεραντζιά

7. Σύνδεσμος Μικρασιατών Ν. Φιλαδέλφειας – Ν. Χαλκηδόνας « Οι Αλησμόνητες Πατρίδες »
Χορεύει το Εργαστήρι Τέχνης και Πολιτισμού (Ε.Τ.ΠΟ.)
Διδασκαλία: Χρήστος Θεολόγος
ΚΑΠΠΑΔΟΚΙΑ

• Ες – Βασίλη – Σουρουντίνα
• Χαρμάνγερί
• Αη Σάββας
• Χορός μαχαιριών
• Βαρύ Παιγνή – Ώνημα
• Παιγνήμο τα χουλιέρε ( κουτάλια )

8. Σύλλογος Πελοποννησίων Ν. Φιλαδέλφειας – Χαλκηδόνας « ο Γέρος του Μωρηά»
Χορεύει η Χορευτική Ομάδα του Δήμου
Διδασκαλία: Κώστας Θεοχάρης
• Σου ‘πα μανά μ ( Τσακώνικος )
• Αρκαδιανή
• Απόψε πίνει αφέντης μου ( Ανασηκωτός )
• Τι έχουν της Μάνης τα βουνά
• Βαρβάσενα
• Καλαματιανός

Ορχήστρα
Κλαρίνο – Καβάλι: Αλέξανδρος Αρκαδόπουλος
Βιολί:ΘεολόγοςΜιχελής
Λαούτο – τραγούδι: Ιορδάνης Κουζινόπουλος
Κρουστά – Κιθάρα: Λάζαρος Ακριβόπουλος
Κανονάκι – Τραγούδι: Μάνος Κουτσαγκελίδης
Γκάιντα : Βασίλης Γραμματικός
Λύρα Πόντου : Κώστας Φωτιάδης
Νταούλι : Παύλος Φωτιάδης
Λύρα Κρήτης : Ανδρέας Αρβανίτης (Βάρδας)

Παρουσίαση: Κωνσταντίνος Μπέτζελος

ΣΑΒΒΑΤΟ 11 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016

Συμμετέχουν οι Δήμοι: Αγίων Αναργύρων-Καματερού, Φυλής, Λοκρών, Σικεωνίων, Ζωγράφου, Χαλκιδέων, Φιλαδέλφειας – Χαλκηδόνος

1. Δήμος Φιλαδέλφειας Χαλκηδόνος
Διδασκαλία: Κώστας Θεοχάρης
ΚΑΡΑΓΚΟΥΝΙΚΑ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
Έρευνα – τραγούδι: Γιάννης Κατσής& Κέντρο
Λαϊκού πολιτισμού « Το πανηγύρι »
• Πατινάδα γάμου
• Μαραγκόπουλο ( Σεργιάνι του Πάσχα – Πέτρινο Καρδίτσας )
• Πέρα στο πέρα μαχαλά ( Προάστιο Καρδίτσας )
• Καραγκούνα – Σβαρνιάρα (Παλαμάς Καρδίτσας )
• Σαρακατσάνα και ρωμιά (Σταυρός Καρδίτσας )
• Μπαίνω μες τ’ αμπέλι – Μπιζέρισαλιο μάνα – Συγκαθιστόξεχωρστό

2. Δήμος Αγίων Αναργύρων – Καματερού
Διδασκαλία: Δήμητρα Νατούδη
ΘΡΑΚΗ
• Ψες είδα στο όνειρο μου (Ζωναράδικος)
• Μπαϊντούσκα
• Ζερβός
• Ξεσυρτός
• Χασαπιά

3. Δήμος Φυλής
Χορεύει το χορευτικό τμήμα του Ν.Π.Δ.Δ Αθλητικού Κέντρου Δήμου Φυλής
Διδασκαλία: Βασίλειος Γεωργόπουλος
ΚΥΚΛΑΔΕΣ
• Συρτός – Μπάλος (Νάξος)
• Καλαμαθιανός (Νάξος)
• Τα παλαιά μου βάσανα (Νάξος)
• Νι και ντρε (Αμοργός)
• Μάουκας ( Πάρος)

4. Δήμος Λοκρών
Χορεύει ο Μορφωτικός και Εκπολιτιστικός σύλλογος Μαλεσίνας
Διδασκαλία: Δημήτρης Ζυγογιάννης
ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ
• Βρύση μου μαλαματένια ( καλαματιανός)
• Κίνησαν τα τσανόπουλα (τσακώνικος)
• Της Μάνης τα βουνά (τσάμικος)
• Παπαλάμπραινα (τσάμικος )
• Της γαλανής το φόρεμα ( συρτός)

5. Δήμος Σικεωνίων
Λύκειον των Ελληνίδων / παράρτημα Κιάτου
Διδασκαλία: Θανάσης Μπόσγας
ΦΛΩΡΙΝΑ
• Πατινάδα
• Μαρινέλα
• Πουστσένο – Αμολυτή γκάιντα
• Συμπεθέρα
• Ζάραμο – Χασαπιά

6. Δήμος Ζωγράφου
Χορεύει η χορευτική ομάδα ενηλίκων του Ν.Π.Δ.Δ. Πολιτισμού & Αθλητισμού Δήμου Ζωγράφου
Διδασκαλία: Αποστόλης Γεωργίου
ΗΠΕΙΡΟΣ
• Σκάρος
• Πέρα σε κείνο το βουνό
• Σταυρομάνα
• Φράσια
• Πάπιγκο με γύρισμα σε Τσάμικο
• Ζαγορίσια συρτά

7. Δήμος Χαλκιδέων
Εργαστήρι πολιτισμού Ν. Αρτάκης
« Παναγιά Φανερωμένη»
Διδασκαλία: Ευάγγελος Γιαννακάρας
ΜΙΚΡΑ ΑΣΙΑ – ΑΡΤΑΚΗ
• Κυρά μ’ κι αρχοντοπούλα
• Τέσσερα μάτια δυο καρδιές
• Το φιλέρημο τρυγόνι
• Ας βαστάξει αυτός ο μπάλος
• Έμορφη γλυκιά Πολίτισσά μου
• Ρουμπαλιάγαρουφαλιά

8. Δήμος Φιλαδέλφειας Χαλκηδόνος
Διδασκαλία: Κώστας Θεοχάρης
ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΡΩΜΥΛΙΑ
• Μπογδάνος – Κουκουνούδα
• Ποδαράκι – Τροΰρω
• Μηλίσω
• Στις τρις
• Ριχτός – Τσέστος
• Κατσιβέλικος

Ορχήστρα
Κλαρίνο – Καβάλι: Αποστόλης Βαγγελάκης
Βιολί: Δημήτρης Κατσούλης
Λαούτο – Τραγούδι: Ιορδάνης Κουζινόπουλος
Κρουστά : Λάζαρος Ακριβόπουλος
Κανονάκι – Τραγούδι: Μάνος Κουτσαγκελίδης
Γκάιντα: Βασίλης Γραμματικός
Ακορντεόν: Παναγιώτης Κωνσταντινίδης
Τραγούδι : Βαγγέλης Κώτσου

Παρουσίαση : Κωνσταντίνος Μπέτζελος

ΚΥΡΙΑΚΗ 12 ΙΟΥΝΙΟΥ 2016

Χορεύουν οι μαθητές Παραδοσιακών Χορών του Δήμου

Διδασκαλία: Κώστας Θεοχάρης – Γιάννης Ζυγογιάννης

1. ΠΑΙΔΙΚΑ ΤΜΗΜΑΤΑ
• Μαζωμένος
• Καλαμαθιανός
• Νάξο με τα ψηλά βουνά
• Τσιριγώτικος
• Συμπεθέρα
• Ικαριώτικος παλιός
• Πεντοζάλι Κω
• Θαλασσάκι
• Πηδηχτός Ρόδου
• Πάτημα
• Κεχαγιάς

2. ΕΝΗΛΙΚΕΣ / πρωτοετείς
• Κλάματα
• Καπέσοβο
• Μπαζαργκάνα
• Τσάμικος
• Καλαματιανός

3. ΕΝΗΛΙΚΕΣ / δευτεροετείς και άνω

• Τα ωραία σου τα μάτια
• Τα παλαιά μου βάσανα
• Μεσσαρίτικος
• Ποταμίτικος
• Καβοντορίτικος

4. ΕΝΗΛΙΚΕΣ
• Βασίλεψε ο αυγερινός– Κατσιβέλικος
• Δεντρίτσι
• Χασαπιά
• Μπαϊντούσκα
• Απόψε είναι σειήσματα – Κλωστρός

5. ΓΥΜΝΑΣΙΟ – ΧΟΡΕΥΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ
• Ψες είδα στο όνειρο μου – κ(ου)λουριαστός
• Ζάραμο – Χασαπιά
• Σόφκα
• Πουστσένο
• Αμολυτή γκάιντα

6. ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ
• Από ξένο τόπο
• Βάλε με στην αγκαλιά σου
• Μα τι να κάνω σ αγαπώ
• Πολίτικος καρσιλαμάς
• Πολίτικο χασάπικο
• Έχε γεια Παναγιά

Ακολουθεί παραδοσιακό γλέντι

Ορχήστρα
Κλαρίνο : Θοδωρής Τασούλας
Βιολί: Θεολόγος Μιχελής
Λαούτο – Τραγούδι: Ιορδάνης Κουζινόπουλος
Κρουστά : Λάζαρος Ακριβόπουλος
Τραγούδι: Παναγιώτης Λάλεζας

ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ