Κλείσιμο με νίκη!

Διαβάστε όλο το ρεπορτάζ από τη νίκη του Ιωνικού Ν.Φ.

Άνδρες: ΓΝΟ Άρης Νίκαιας – Ιωνικός ΑΣ 76-86

Με νίκη κλείνει η χρονιά για την Ανδρική ομάδα καλαθοσφαίρισης του Ιωνικού ΑΣ Νέας Φιλαδέλφειας καθώς επικράτησε του ΓΝΟ Άρη Νικαίας με 76-86, στη Νίκαια, και διατηρεί τη δεύτερη θέση και μαζί τις πιθανότητες ανόδου στη Β’ Εθνική κατηγορία. Η ομάδα της Νίκαιας ξεκίνησε επιθετικά, προηγούμενη με 26-21 στην πρώτη περίοδο, αλλά, στη συνέχεια, η καλή άμυνα της ομάδας μας και παράλληλα η συνέπεια στον επιθετικό τομέα έφερε τον Ιωνικό να προηγείται με 40-49 στο ημίχρονο. Στις υπόλοιπες περιόδους οι ομάδες είχαν σχετική ισορροπία με ελαφρύ προβάδισμα του Ιωνικού και έτσι η τρίτη περίοδος έληξε με 59-68 για τον Ιωνικό, για να διαμορφωθεί το τελικό 76-86.

Από την ομάδα μας ξεχώρισε ο Κατιάκος με 21 πόντους που ήταν και το κλειδί για τη νίκη με το coach Δεσποτάκη να βρίσκει λύσεις και κάτω από το καλάθι καθώς, μαζί με τον Χριστόδουλο, οι ψηλοί μας έβαλαν συνολικά 29 πόντους. Κατά τα άλλα τα ίδια, να μωρέ ο Πέττας έβαλε 32 πόντους με 2 τρίποντα (όπως είπε και ένας φίλος της ομάδας, «είδηση είναι όταν ο Πέττας δεν είναι πρώτος σκόρερ»)  και ο Μουμπάρακ 10 (3 τρίποντα).

Η απόδοση τη ομάδας μας σε υψηλά επίπεδα πάλι, δείχνοντας ότι μπορεί να βρει λύσεις στην άμυνα ζώνης (που συνήθως παίζουν οι αντίπαλοι) άλλα και μέσα στη ρακέτα, με τους ψηλούς μας να αποτελούν μία σταθερή, αξιόπιστη λύση!

Διαιτητές: Παπαδόπουλος, Σκουλαρίκης

Δεκάλεπτα: 26-21, 40-49, 59-68, 76-86

Σκορ περιόδων: 26-21, 14-28, 19-19, 17-18

ΓΝΟ Άρης Νικαίας (Ζερβουλάκος): Κριτσωτάκης, Γαλίτης, Αλεξανδρόπουλος, Βασιλακάκης 2, Γούνης 2, Πορτελάνος 9 (1), Κρητικός 35 (4), Κόλλιας 10, Χατζόγλου 18 (5), Χατζόβουλος

Ιωνικός ΑΣ Νέας Φιλαδέλφειας (Δεσποτάκης, Ζαφειρόπουλος): Παπανδρέου 5 (1), Γρύλλης 3 (1), Κουμουνδούρος 2, Πέττας 32 (2), Μουμπάρακ 9 (3), Κουλούρης 6 (1), Κατιάκος 21, Χριστόδουλος 8

Τα αποτελέσματα στους υπόλοιπους αγώνες και η βαθμολογία του ομίλου σε 10 αγώνες:

Αιγάλεω ΑΟ – ΣΚ Καλαμάτα77-60
 Νέο Ληξουριό – ΑΟ Αχαγιά 8272-82 (71-71 κ.α.)
 Ηλυσιακός ΑΟ – ΝΕ Μεγαρίδας41-57
 ΑΟ Ακράτα – ΑΓΣ Κεραυνός Αιγίου83-43
 ΓΝΟ Άρης Νικαίας – Ιωνικός ΑΣ ΝΦ 76-86