Βραβεία σε δήμους για περιβαλλοντικές δράσεις!

Διαβάστε τον κατάλογο των δήμων

Γ. Πατούλης: « Προτεραιότητα μας είναι να προστατέψουμε το περιβάλλον που είναι το σπίτι μας. Η Αυτοδιοίκηση θα συνεχίσει να επενδύει σε δράσεις που θα θωρακίζουν τις πόλεις και τους πολίτες»

Την ανάγκη να σχεδιάζονται και να υλοποιούνται προγράμματα ανακύκλωσης και διαχείρισης προσαρμοσμένα στις τοπικές ιδιαιτερότητες και ανάγκες αλλά και αποκέντρωσης από το υπερσυγκεντρωτικό Κράτος που απαγορεύει πρωτοβουλίες Δήμων όπως η αλλαγή χρήσης γης προκειμένου να μετατραπεί σε πράσινο σημείο, υπογράμμισε ο Πρόεδρος της ΚΕΔΕ Γ. Πατούλης στον χαιρετισμό του κατά την έναρξη της Διεθνούς Έκθεσης VerdeTec για τις Τεχνολογίες Περιβάλλοντος, που πραγματοποιείται υπό την αιγίδα της ΚΕΔΕ, στο εκθεσιακό κέντρο Mec  Παιανίας. «Αν δεν αλλάξει το μοντέλο διακυβέρνησης δεν θα μπορέσουμε να οικοδομήσουμε μία νέα Ελλάδα» σημείωσε.

Στο πλαίσιο της έκθεσης ο κ. Πατούλης απένειμε βραβεία Greek Green Awards σε Δήμους, φορείς και οργανισμούς που διακρίθηκαν για τις βέλτιστες πρακτικές τους σε θέματα περιβάλλοντος και αειφορίας.

Στην τελετή απονομής παρέστησαν ο Αν. Υπουργός Περιβάλλοντος & Ενέργειας, κ. Σωκράτης Φάμελλος, ο Υφυπουργός Περιβάλλοντος & Ενέργειας, κ. Γιώργος Δημαράς, ο Τομεάρχης Περιβάλλοντος & Ενέργειας της Νέας Δημοκρατίας & Βουλευτής Τρικάλων, κ. Κωνσταντίνος Σκρέκας (ως εκπρόσωπος του Αρχηγού της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης, κ. Κυριάκου Μητσοτάκη), ο Βουλευτής Αργολίδας του Κινήματος Αλλαγής, καθηγητής, κ. Γιάννης Μανιάτης. Το Προεδρείο της Βουλής εκπροσώπησε η Πρόεδρος της Επιτροπής Εμπορίου, κα Χαρά Καφαντάρη.

Παρέστησαν επίσης ο Βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ και πρώην Υπουργός, κ. Γιάννης Τσιρώνης, οι Βουλευτές της ΝΔ κ.κ Γεώργιος Βλάχος και Αθανάσιος Μπούρας, καθώς και ο Αντιπεριφερειάρχης Βορείου Τομέα Αττικής, κ. Γιώργος Καραμέρος.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η  συμμετοχή της τοπικής αυτοδιοίκησης, τόσο στην εκθεσιακή αίθουσα όσο και στις υποψηφιότητες για τα βραβεία “Greek Green Awards 2019”, ήταν πρωτόγνωρη, καθώς 48 δήμοι, οργανισμοί τοπικής αυτοδιοίκησης και φορείς διαχείρισης στερεών αποβλήτων απ’ όλη την Ελλάδα παρουσίασαν τις δράσεις τους.

Στην ομιλία του ο κ. Πατούλης επισήμανε πως η Αυτοδιοίκηση επενδύει και ενισχύει την ανακύκλωση με όλες τις δυνάμεις και πρόσθεσε χαρακτηριστικά:

«Σταθερή θέση μας είναι ότι πριν φτάσουμε στην ανακύκλωση πρέπει να εξαντλήσουμε όλες τις δυνατότητες που θα οδηγήσουν στη πρόληψη δημιουργίας αποβλήτων αλλά και στην διαλογή και επανάχρηση υλικών που σήμερα απορρίπτονται. Είναι ανάγκη να δοθούν οικονομικά κίνητρα στους πολίτες με διάφορες μορφές επιδότησης (π.χ. με ανάλογη μείωση των δημοτικών τελών) αλλά και αντικίνητρα σε όσους κινούνται στην αντίθετη κατεύθυνση».

Αναφερόμενος στα βραβεία ο Πρόεδρος της ΚΕΔΕ τόνισε πως είναι το επιστέγασμα μιας μεγάλης προσπάθειας και επιβράβευσης πρωτοβουλιών που η αυτοδιοίκηση, οι Δήμοι της χώρας και οι φορείς τους έχουν να επιδείξουν πρωταγωνιστικό ρόλο υλοποιώντας σήμερα έργα σημαντικά, δράσεις με ιδιαίτερο περιβαλλοντικό και αναπτυξιακό ενδιαφέρον με μεγάλο κοινωνικό όφελος και υψηλή προστιθέμενη αξία.

Ολοκληρώνοντας την ομιλία του τόνισε:

«Επειδή είναι η τελευταία διοργάνωση που σας ομιλώ ως πρόεδρος της ΚΕΔΕ θα ήθελα να σας διαβεβαιώσω ότι και από το νέο ρόλο που πιστεύω ότι θα μου αναθέσει η κοινωνία της Αττικής να υπηρετήσω θα είμαι και πάλι σταθερά προσανατολισμένος και υποστηρικτής  στη  προσπάθεια για ένα καλύτερο και βιώσιμο περιβάλλον. Γνωρίζω και τις δυσκολίες και το τεράστιο έλλειμμα της Αττικής στα θέματα της διαχείρισης των απορριμμάτων, της αντιπλημμυρικής θωράκισης, της πολιτικής προστασίας και πολλά άλλα αμιγώς περιβαλλοντικά ή με περιβαλλοντική διάσταση ζητήματα.

Έχω  όμως μάθει στη προσωπική και πολιτική μου πορεία να υπηρετώ αξίες και αρχές που υπερβαίνουν ρόλους, ιδεολογίες ή άλλες αναφορές και το περιβάλλον είναι μια απ’ αυτές που θα συνεχίσω με άσβεστη διάθεση να την έχω πολύ ψηλά στις προτεραιότητές μου».

photo verde tec 1

Aναλυτικά τα βραβεία που δόθηκαν είναι τα εξής:

Φορείς Κοινωνικής Υπευθυνότητας

  1. Κατηγορία: Αστικά Στερεά Απόβλητα

Βραβείο: Ανακύκλωση Ειδικών Ρευμάτων

-> Κοινωνική Συνεταιριστική Επιχείρηση «Καλλονής-Κελλιών» Τήνου

Εκπρόσωπος: Μάνθος Δελλατόλλας, Μέλος Διοικούσας Επιτροπής – Ταμίας Κοιν.Σ.Επ.

  1. Κατηγορία: Περιβαλλοντική Ευαισθητοποίηση 

Βραβείο: Ευαισθητοποίηση της Νέας Γενιάς

-> Σ.Π.Α.Π., Σύνδερσμος Προστασίας & Ανάπλασης Πεντελικού

Εκπρόσωπος: Βλάσσης Σιώμος, Πρόεδρος ΣΠΑΠ

  1. Κατηγορία: Υπηρεσία

Βραβείο: Υπηρεσία με σημαντική συμβολή στην Αειφόρο Ανάπτυξη

-> Ελληνική Εταιρεία Προστασίας της Φύσης

 Εκπρόσωπος: Σταμάτης Σκαμπαρδώνης, Αντιπρόεδρος του ΔΣ της ΕΕΠΦ

  1. Ειδικές Κατηγορίες

Βραβείο: Επικοινωνία

-> Ινστιτούτο Οδικής Ασφάλειας – «Πάνος Μυλωνάς»

Εκπρόσωποι: Κα Μυλωνά, Πρόεδρος ΔΣ Ινστιτούτου Οδικής Ασφάλειας  & Κα Ατματζίδου, Σύμβουλος Επικοινωνίας & ΕΚΕ Ινστιτούτου Οδικής Ασφάλειας

  1. Ειδικές Κατηγορίες

Βραβείο: Εκπαίδευση και Διά Βίου Μάθηση

-> Επιμελητήριο Ηρακλείου Κρήτης

Εκπρόσωπος: Κος Αλιφιεράκης, Πρόεδρος Επιμελητηρίου Ηρακλείου Κρήτης

  1. Ειδικές Κατηγορίες

Βραβείο: Περιβαλλοντικό Εκπαιδευτικό Εργαλείο

-> Δημήτριος Ι. Πετρούνιας, Ψυχοεκπαιδευτής – Ψυχολόγος Εθνικής Παραολυμπιακής Ομάδας

Συστήματα

  1. Κατηγορία: Περιβαλλοντική Ευαισθητοποίηση 

Βραβείο: Συμβολή στη μείωση αδρανών υλικών

-> ΑΝΑΚΕΜ Α.Ε

Εκπρόσωπος: Ηλίας Δημητριάδης, Πρόεδρος & Διευθύνων Σύμβουλος, ΣΣΕΔ ΑΕΚΚ ΑΝΑΚΕΜ Α.Ε.

  1. Κατηγορία: Περιβαλλοντική Ευαισθητοποίηση 

Βραβείο: Συμβολή στη μείωση λιπαντικών ελαίων

-> ΕΝ.ΔΙ.Α.Λ.Ε. Α.Ε

Εκπρόσωπος: Γιώργος Δεληγιώργης, Πρόεδρος ΕΝΔΙΑΛΕ

  1. Κατηγορία: Περιβαλλοντική Ευαισθητοποίηση 

Βραβείο: Συμβολή στη μείωση βαρέων μετάλλων

-> Σύστημα Εναλλακτικής Διαχείρισης Συσσωρευτών Α.Ε

Εκπρόσωπος: Λουκάς Χριστοδούλου, Πρόεδρος ΔΣ ΣΥΔΕΣΥΣ

  1. Κατηγορία: Περιβαλλοντική Ευαισθητοποίηση 

Βραβείο: Σχολική Ενημέρωση

-> ΦΩΤΟΚΥΚΛΩΣΗ Α.Ε

Εκπρόσωπος: Δημήτρης Χριστογιαννόπουλος, Γενικός Διευθυντής ΦΩΤΟΚΥΚΛΩΣΗΣ

ΦΟΔΣΑ & ΔΕΥΑ

  1. Κατηγορία: Αστικά Στερεά Απόβλητα

Βραβείο: Εκτεταμένη Συλλογή Οργανικών στην Πηγή

-> ΔΕΔΙΣΑ

Εκπρόσωπος: Νικόλαος Παινεσάκης, Πρόεδρος ΔΕΔΙΣΑ

  1. Κατηγορία: Αστικά Στερεά Απόβλητα

Βραβείο: Ολοκληρωμένη Διαχείριση Αποβλήτων Πλοίων

-> ΔΙΑΜΑΑΘ Α.Ε

Εκπρόσωπος: Κωνσταντίνος Χατζηεμμανουήλ, Δήμαρχος Θάσου & Μέλος ΔΣ της ΔΙΑΜΑΑΘ

  1. Κατηγορία: Αστικά Στερεά Απόβλητα

Βραβείο: Επεξεργασία Βιοαποδομήσιμου Κλάσματος

-> ΔΙΑΔΥΜΑ

Εκπρόσωπος: Κωνσταντίνος Τσόπτσιας, Προϊστάμενος Διευθύνουσας Υπηρέσιας

  1. Κατηγορία: Αστικά Στερεά Απόβλητα

Βραβείο: Ολοκληρωμένη Διαχείριση Απορριμμάτων

-> Φο.Δ.Σ.Α Νομού Ιωαννίνων

Εκπρόσωπος: Σπύρος Κωνσταντόπουλος, Πρόεδρος ΦΟΔΣΑ Νομού Ιωαννίνων

  1. Κατηγορία: Ύδατα

Βραβείο: Στρατηγικός Προγραμματισμός Έργων Ύδρευσης & Αποχέτευσης

-> Δημοτική Επιχείρηση Ύδρευσης & Αποχέτευσης Ρόδου

Εκπρόσωπος: Αλέξανδρος Μανωλάκης, Πρόεδρος ΔΕΥΑΡ

  1. Κατηγορία: Περιβαλλοντική Ευαισθητοποίηση 

Βραβείο: Διαλογή στην Πηγή Χαρτιού-Χαρτονιού

-> ΔΙΑΜΑΑΘ Α.Ε

Εκπρόσωπος: Κωνσταντίνος Χατζηεμμανουήλ, Δήμαρχος Θάσου & Μέλος ΔΣ της ΔΙΑΜΑΑΘ

  1. Κατηγορία: Περιβαλλοντική Ευαισθητοποίηση 

Βραβείο: Εκπαίδευση Μαθητών

-> Σύνδεσμος Διαχείρισης Στερεών Αποβλήτων Πάρου-Αντιπάρου

Εκπρόσωπος: Γιάννης Πετρόπουλος, Πρόεδρος ΣΥΔΙΣΑΠΑ

  1. Κατηγορία: Περιβαλλοντική Ευαισθητοποίηση 

Βραβείο: Ευγενής Άμιλλα για την Ανακύκλωση

-> Φο.Δ.Σ.Α Βόρειας Πεδιάδας

Εκπρόσωπος: Γιώργος Παπαδάκης, Γενικός Διευθυντής ΦΟΔΣΑ Βόρειας Πεδιάδας

  1. Κατηγορία: Διεργασία

Βραβείο: Καινοτόμος Ιδέα

-> ΕΣΔΑΚ

Εκπρόσωπος: Χαράλαμπος Μαμουλάκης, Πρόεδρος ΕΣΔΑΚ

  1. Κατηγορία: Συνεργασία

Βραβείο: Διαδημοτική Συνεργασία Εθνικής Εμβέλειας

-> Δίκτυο Φορέων Διαχείρισης Στερεών Αποβλήτων / Δίκτυο ΦΟΔΣΑ

Εκπρόσωπος: Σπύρος Κωνσταντόπουλος, Μέλος ΔΣ Δικτύου ΦΟΔΣΑ

Τιμητικό Βραβείο

  1. Κατηγορία: Διαδημοτική Συνεργασία

Βραβείο: Ορθολογική Διαχείριση ΑΣΑ στην Ανατολική Θεσσαλονίκη

-> ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ Α.Ε

Εκπρόσωποι: Σωκράτης Σαμαράς,  Πρόεδρος του Δ.Σ της Αναπτυξιακής Εταιρείας ΟΤΑ, Ανατολικής Θεσσαλονίκης, ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ Α.Ε  και Αντιδήμαρχος υπηρεσιών Καθαριότητας και Ανακύκλωσης του Δήμου Θέρμης

Ιάκωβος Σαρηγιάννης, Γενικός Διευθυντής της Αναπτυξιακής Εταιρείας ΟΤΑ, Ανατολικής Θεσσαλονίκης, ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ Α.Ε

ΔΗΜΟΙ:

  1. Κατηγορία: Αστικά Στερεά Απόβλητα

Βραβείο: Διαχείριση Βιοαποβλήτων με Παραγωγή Ενέργειας

-> Δήμος Χαλανδρίου

Εκπρόσωπος: Γεράσιμος Λυμπεράτος, Εντεταλμένος Δημοτικός Σύμβουλος Ανακύκλωσης του Δήμου Χαλανδρίου

  1. Κατηγορία: Αστικά Στερεά Απόβλητα

Βραβείο: Πρότυπο Πρόγραμμα Καφέ Κάδου

-> Δήμος Βριλησσίων

Εκπρόσωποι: Ξενοφών Μανιατογιάννης, Δήμαρχος Βριλησσίων & Αλέξης Μαυραγάνης, Αντιδήμαρχος Περιβάλλοντος, Καθαριότητας και Πολιτικής Προστασίας του Δήμου Βριλησσίων

  1. Κατηγορία: Αστικά Στερεά Απόβλητα

Βραβείο: Ολοκληρωμένη Διαχείριση

-> Δήμος Παύλου Μελά

Εκπρόσωπος: Δημήτριος Δεμουρτζίδης, Δήμαρχος Παύλου Μελά

  1. Κατηγορία: Αστικά Στερεά Απόβλητα

Βραβείο: Γωνιές Ανακύκλωσης

-> Δήμος Αγίας Παρασκευής

Εκπρόσωπος: Γιάννης Σταθόπουλος, Δήμαρχος Αγίας Παρασκευής

  1. Κατηγορία: Αστικά Στερεά Απόβλητα

Βραβείο: Ανακύκλωση Ειδικών Ρευμάτων

-> Δήμος Γλυφάδας

Εκπρόσωπος: Γιώργος Παπανικολάου, Δήμαρχος Γλυφάδας

  1. Κατηγορία: Αστικά Στερεά Απόβλητα

Βραβείο: Ολοκληρωμένο Πρόγραμμα Διαλογής στην Πηγή

-> Δήμος Βάρης Βούλας Βουλιαγμένης

Εκπρόσωπος: Γρηγόρης Κωνσταντέλλος, Δήμαρχος Βάρης Βούλας Βουλιαγμένης

  1. Κατηγορία: Αστικά Στερεά Απόβλητα

Βραβείο: Οικιακή Κομποστοποίηση

-> Δήμος Λήμνου

Εκπρόσωπος: Δημήτρης Μαρινάκης, Δήμαρχος Λήμνου

  1. Κατηγορία: Αστικά Στερεά Απόβλητα

Βραβείο: Ολοκληρωμένη Διαχείριση στη Νησιωτική Ελλάδα

-> Δήμος Ρόδου

Εκπρόσωπος: Φώτης Χατζηδιάκος, Δήμαρχος Ρόδου

  1. Κατηγορία: Ύδατα

Βραβείο: Σύστημα Άρδευσης

-> Δήμος Μεταμόρφωσης

Εκπρόσωπος: Μιλτιάδης Καρπέτας, Δήμαρχος Μεταμόρφωσης

  1. Κατηγορία: Ύδατα

Βραβείο: Ανακυκλωμένα Επαναχρησιμοποιημένα Ύδατα

-> Δήμος Μονεμβασίας

Εκπρόσωπος: Κωνσταντίνος Μαυρομιχάλης, Αντιδήμαρχος Μονεμβασίας

  1. Κατηγορία: Αστική Βιωσιμότητα Ι

Βραβείο: Αστική Κινητικότητα με Ποδήλατο

-> Δήμος Σάμου

Εκπρόσωποι: Κωνσταντίνος Αμυρσώνης, Πρόεδρος Δημοτικού Συμβουλίου Σάμου & Στέλλα Παπανικολάου, Εκπαιδευτικός

  1. Κατηγορία: Αστική Βιωσιμότητα Ι

Βραβείο: Ολοκληρωμένο Σχέδιο Κινητικότητας

-> Δήμος Ηγουμενίτσας

Εκπρόσωπος: Ιωάννης Λώλος, Δήμαρχος Ηγουμενίτσας & Πρόεδρος ΠΕΔ Ηπείρου

  1. Κατηγορία: Αστική Βιωσιμότητα ΙΙ

Βραβείο: Εξοικονόμηση Ενέργειας με Φωτοβολταϊκά

-> Δήμος Άνδρου

Εκπρόσωπος: Θεοδόσης Σουσούδης, Δήμαρχος Άνδρου

  1. Κατηγορία: Αστική Βιωσιμότητα ΙΙ

Βραβείο: Πράσινο & Αστική Ανάπλαση με ΑΠΕ

-> Δήμος Παλαιού Φαλήρου

Εκπρόσωπος: Διονύσης Χατζηδάκης, Δήμαρχος Παλαιού Φαλήρου

  1. Κατηγορία: Αστική Βιωσιμότητα ΙΙ

Βραβείο: Ποιότητα & Διεργασία με τους Πολίτες

-> Δήμος Ελληνικού-Αργυρούπολης

Εκπρόσωπος: Γιάννης Κωνσταντάτος, Δήμαρχος Ελληνικού-Αργυρούπολης

  1. Κατηγορία: Αστική Βιωσιμότητα ΙΙ

Βραβείο: Ενεργειακή Απόδοση Σχολικής Υποδομής

-> Δήμος Καρπενησίου

Εκπρόσωπος: Νίκος Σουλιώτης, Δήμαρχος Καρπενησίου

  1. Κατηγορία: Αστική Βιωσιμότητα ΙΙ 

Βραβείο: Οικονομία

-> Δήμος Σαρωνικού

Εκπρόσωπος: Γεώργιος Σωφρόνης, Δήμαρχος Σαρωνικού

  1. Κατηγορία: Αστική Βιωσιμότητα ΙΙ

Βραβείο: Τηλεδιαχείριση Δικτύων Οδοφωτισμού

-> Δήμος Μήλου

Εκπρόσωπος: Γεράσιμος Δαμουλάκης, Δήμαρχος Μήλου

  1. Κατηγορία: Αστική Βιωσιμότητα ΙΙ

Βραβείο: Ενεργειακή Αναβάθμιση Υποδομών

-> Δήμος Φυλής

Εκπρόσωπος: Χρήστος Παππούς, Δήμαρχος Φυλής

  1. Κατηγορία: Αστική Βιωσιμότητα ΙΙ

Βραβείο: Θερμική Νησίδα

-> Δήμος Κατερίνης

Εκπρόσωπος: Σάββας Χιονίδης, Δήμαρχος Κατερίνης

  1. Κατηγορία: Αστική Βιωσιμότητα ΙΙ

Βραβείο: Συμβολή στη μείωση αερίων θερμοκηπίου

-> Δήμος Αρταίων

Εκπρόσωπος: Κωνσταντίνος Ζέρβας, Αντιδήμαρχος Τεχνικών Έργων, Πολεοδομίας και Καθημερινότητας Δήμου Αρταίων

  1. Κατηγορία: Προστατευόμενες Περιοχές

Βραβείο: Εκμετάλλευση Δασικής Βιομάζας

-> Δήμος Θάσου

Εκπρόσωπος: Κωνσταντίνος Χατζηεμμανουήλ, Δήμαρχος Θάσου

  1. Κατηγορία: Προστατευόμενες Περιοχές

Βραβείο: NATURA – Δάση

-> Δήμος Νέστου

Εκπρόσωπος: Ευάγγελος Τσομπανόπουλος, Δήμαρχος Νέστου

  1. Κατηγορία: Προστατευόμενες Περιοχές

Βραβείο: Προστασία Περιαστικού Δάσους

-> Δήμος Παπάγου-Χολαργού

Εκπρόσωπος: Ηλίας Αποστολόπουλος, Δήμαρχος Παπάγου-Χολαργού

  1. Κατηγορία: Περιβαλλοντική Ευαισθητοποίηση 

Βραβείο: Εκστρατεία Ανακύκλωσης μέσω Social Networks

-> Δήμος Γλυφάδας

Εκπρόσωπος: Γιώργος Παπανικολάου, Δήμαρχος Γλυφάδας

  1. Κατηγορία: Περιβαλλοντική Ευαισθητοποίηση 

Βραβείο: Διαβούλευση & Κοινωνική Συμμετοχή

-> Δήμος Σάμου

Εκπρόσωποι: Κωνσταντίνος Αμυρσώνης, Πρόεδρος Δημοτικού Συμβουλίου Σάμου & Στέλλα Παπανικολάου, Εκπαιδευτικός

  1. Κατηγορία: Περιβαλλοντική Ευαισθητοποίηση 

Βραβείο: Ανακύκλωση στα Σχολεία

-> Δήμος Περιστερίου

Εκπρόσωπος: Μαίρη Τσιώτα-Μάρκου, Αντιδήμαρχος Περιστερίου

  1. Κατηγορία: Περιβαλλοντική Ευαισθητοποίηση 

Βραβείο: Περιβαλλοντική Διαπαιδαγώγηση με Τεχνολογία Αιχμής

-> Δήμος Ιλίου

Εκπρόσωπος: Κωνσταντίνος Γκόγκος, Αντιδήμαρχος Ιλίου

  1. Κατηγορία: Οργάνωση και Διοίκηση

Βραβείο: Λειτουργία Μηχανισμού Πολιτικής Προστασίας

-> Δήμος Αμαρουσίου

Εκπρόσωπος Δήμος Αμαρουσίου

  1. Κατηγορία: Προϊόν & Υπηρεσία

Βραβείο: Κινητό Πράσινο Σημείο

-> Δήμος Περιστερίου

Εκπρόσωπος: Μαίρη Τσιώτα-Μάρκου, Αντιδήμαρχος Περιστερίου

  1. Κατηγορία: Διεργασία

Βραβείο: Application

-> Δήμος Νέστου

Εκπρόσωπος: Ευάγγελος Τσομπανόπουλος, Δήμαρχος Νέστου

  1. Κατηγορία: Διεργασία

Βραβείο: Τηλεπικοινωνιακή Υποδομή Αντιμετώπισης Εκτάκτων Αναγκών

-> Δήμος Ελληνικού-Αργυρούπολης

Εκπρόσωπος: Γιάννης Κωνσταντάτος, Δήμαρχος Ελληνικού-Αργυρούπολης

  1. Κατηγορία: Διεργασία

Βραβείο: Eξοικονόμηση Πόρων Υπηρεσιακής Κινητικότητας με Intranet

-> Δήμος Μονεμβασίας

Εκπρόσωπος: Κωνσταντίνος Μαυρομιχάλης, Αντιδήμαρχος Μονεμβασίας

  1. Κατηγορία: Διεργασία

Βραβείο: Χρήση Τεχνητής Νοημοσύνης για Επικοινωνία

-> Δήμος Φυλής

Εκπρόσωπος: Χρήστος Παππούς, Δήμαρχος Φυλής

  1. Κατηγορία: Διεργασία

Βραβείο: Σύστημα Γεωπληροφορικής με Χρήση Drones

-> Δήμος Κατερίνης

Εκπρόσωπος: Σάββας Χιονίδης, Δήμαρχος Κατερίνης

  1. Κατηγορία: Διεργασία

Βραβείο: Εφαρμογή Καινοτόμου Ιδέας μέσω Ευρωπαϊκού Προγράμματος

-> Δήμος Γαλατσίου

Εκπρόσωποι: Γιάννης Σκληράκης, Εντεταλμένος Δημοτικός Σύμβουλος Δήμου Γαλατσίου για τα Ευρωπαϊκά Προγράμματα – Ιάκωβος Γιακουμής, Technical Manager στο έργο Cat4Heavy του Ευρωπαικού Προγράμματος “Life“

  1. Κατηγορία: Συνεργασία

Βραβείο: Διεθνής Συνεργασία για Ενεργειακές Υπηρεσίες

-> Δήμος Αλεξανδρούπολης

Εκπρόσωπος: Γιάννης Φαλέκας, Αντιδήμαρχος Ενέργειας & Φυσικών Πόρων 

Δήμου Αλεξανδρούπολης

  1. Κατηγορία: Συνεργασία

Βραβείο: Διεθνής Συνεργασία ΟΤΑ με Πανεπιστήμιο

-> Δήμος Ασπροπύργου

Εκπρόσωπος: Νίκος Μελετίου, Δήμαρχος Ασπροπύργου

  1. Κατηγορία: Βιοποικιλότητα

Βραβείο: Επιτυχημένο Μοντέλο Προστασίας & Ανάδειξης της Βιοποικιλότητας

-> Δήμος Παπάγου-Χολαργού

Εκπρόσωπος: Ηλίας Αποστολόπουλος, Δήμαρχος Παπάγου-Χολαργού

  1. Κατηγορία: Καινοτομία & Επιχειρηματικότητα

Βραβείο: Επιτυχημένο Επιχειρηματικό Μοντέλο σε Αιολικό Πάρκο

-> Δήμος Οροπεδίου Λασιθίου

Εκπρόσωπος: Ιωάννης Στεφανάκης, Δήμαρχος Οροπεδίου Λασιθίου

  1. Ειδικές Κατηγορίες

Βραβείο: Κοινωνικές Δράσεις με Χρήση Ηλιακής Ενέργειας

-> Δήμος Μοσχάτου-Ταύρου

Εκπρόσωπος: Ανδρέας Ευθυμίου, Δήμαρχος Μοσχάτου-Ταύρου

  1. Ειδικές Κατηγορίες

Βραβείο: Ψηφιακή Στρατηγική «Έξυπνης Πόλης»

-> Δήμος Θεσσαλονίκης

Εκπρόσωπος: Σίμος Μισιρλόγλου, Υπεύθυνος διαχείρισης GIS Δήμου Θεσσαλονίκης

  1. Ειδικές Κατηγορίες

Βραβείο: Διαχείριση Περιβάλλοντος & Πολιτιστικής Κληρονομιάς

-> Δήμος Ζίτσας

Εκπρόσωπος: Μιχαήλ Πλιάκος, Δήμαρχος Ζίτσας

  1. Ειδικές Κατηγορίες

Βραβείο: Περιβαλλοντικά Έργα Προσέλκυσης Θεματικού Τουρισμού

-> Περιφέρεια Αττικής – Βόρειος Τομέας

Εκπρόσωπος: Γιώργος Καραμέρος, Αντιπεριφερειάρχης Βορείου Τομέα Αττικής

Τιμητικά Βραβεία:

  1. Κατηγορία: Αστικά Στερεά Απόβλητα

Βραβείο: Yπηρεσία Αποκομιδής Απορριμμάτων με SMS

-> Δήμος Αθηναίων

Εκπρόσωπος: Γιώργος Μπρούλιας, Αντιδήμαρχος Διαχείρισης Απορριμμάτων του Δήμου Αθηναίων

  1. Κατηγορία: Αστική Βιωσιμότητα ΙΙ

Βραβείο: Εξοικονόμηση Ενέργειας με Φωτιστικά Τύπου LED

-> Δήμος Παλαιού Φαλήρου

Εκπρόσωπος: Διονύσης Χατζηδάκης, Δήμαρχος Παλαιού Φαλήρου

  1. Κατηγορία: Διεργασία

Βραβείο: Τεχνολογία Διασφάλισης Ποιότητας & Ποσότητας Καυσίμου

-> Δήμος Αλίμου

Εκπρόσωπος: Ανδρέας Κονδύλης, Δήμαρχος Αλίμου

  1. Ειδικές Κατηγορίες

Βραβείο: Προστασία Δημόσιας Υγείας

-> Δήμος Νέας Σμύρνης

Εκπρόσωπος Δήμου Νέας Σμύρνης

Πηγή: kedke.gr